Jak vybrat lyžařské brýle

Jak správně vybrat lyžařské brýle. Nejdůležitější je druh skel a tmavost ( propustnost světla ) a UV ochrana. Tvar a velikost, jak sedí na obličeji a pasují do helmy. Vždy je doporučeno zkoušet / vybírat  brýle s vaší helmou, snad jen pokud se jedná o stejnou značku je téměř jisté že budou pasovat. Dámské brýle budou pasovat téměř do všech helem, problém by mohl být u velkých pánských brýlí.  Tvar se vesměs rozlišuje na pánské a dámské, některé značky používají velikosti S, M, L. Dětské brýle velice často mají rozpětí podle věku, třeba 6-9 let.

Kategorie S 1 ( oranžové /žluté )

Brýle do mlhy a velké oblačnosti s velkou propustností světla a rozjasňující, nízká UV ochrana, požívají se i na noční lyžování. Při jasné obloze hlavně v Alpách hrozí poškození zraku při dlouhodobém používání. Doporučujeme při náhlé změně počasí mít u sebe kvalitní záložní sluneční brýle s vysokou UV ochranou.

Jak vybrat lyžařské brýle
Brýle do špatného počasí

Kategorie S 2 ( univerzální )

Brýle se dají použít v každém počasí, ale při mlze a silném sněžení jsou stále moc tmavé a není přes ně dostatečně vidět. Při slunečném počasí dostatečně ochrání zrak a mají vysokou UV ochranu. Barva skel je opravdu široká, od tmavě oranžové, hnědé až po různé odstíny modré až po černou. Každá značka má trochu jinou technologii.

Jak vybrat lyžařské brýle
Brýle S2

Kategorie S 3 ( tmavé )

Výhradně na slunečné dny. V Alpách prakticky nezbytnost, pokud nelyžujete se slunečními brýlemi, do kterých ale fouká při rychlejší jízdě. Tmavá skla a často tzv. zrcadlové. Nejvyšší ochrana před UV zářením.

Jak vybrat lyžařské brýle
Lyžařské brýle na slunečné počasí

Polarizační

Na první pohled vypadají stejně jako brýle normální, ale při pohledu přes ně okamžitě vydíte rozdíl, ostrý pohled s detaily které normálně nevidíte. Obsahují speciální filtr, který blokuje odražené světlo.

Brýle s výměnnými skly

Velice populární jsou lyžařské brýle s výměnnými skly, avšak musíte počítat s vyšší cenou. Jsou různé technologie od magnetických obrouček, po odklápěcí rámečky. Doporučujeme si vždy před koupí vyzkoušet výměnu skel, jestli vám vyhovuje a není zbytečně náročná.

Jak vybrat lyžařské brýle
Lyžařské brýle s vyměnitelnými skly

Na trhu je nepřeberné množství značek a výrobců, každý má své technologie a tvary brýlí. Designy všech tvarů a barev.Pokud jste aktivní lyžaři, doporučujeme koupit dražší kvalitnější model.

Jak vybrat lyžařské brýle
Různé modely lyžařských brýlí

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Chcete-li prohlížet tyto stránky co nejpohodlnější, používejte jako většinu webových souborů cookie. Soubory cookie slouží k vyhodnocení našich webových stránek a pomáhají je vylepšit.