Jak vybrat snowboard

Jak vybrat správný snowboard? Uff to je alchymie, ale zkusíme Vám co nejvíc poradit.

V posledních letech je trendem krátký,  měkký prkno, nejlépe s rockerem či flat camber. K tomu co to znamená se dostaneme..

Délka maximálně k bradě pro už nerostoucí ( dospělé ) u dětí delší o fous. Kratší prkna ( k bradě ) jsou snadnější na ovládání, hravější a ježdění vyžaduje méně energie.

Delší prkna po ústa a nos se používají na carving a jízdu ve volném terénu – freeride. Carvingová prkna jsou tvrdší, aby držely dobře na zmrzlých sjezdovkách ve vysokých rychlostech a tzv. neustřelovaly. Při freeridu je potřeba velká plocha snowboardu kvůli vztlaku v prašanu, aby tzv. plavali.

Zásadní je při výběru snowboardu jeho tvar tzv. shape a konstrukce respektive použité materiály a technologie. Každá značka se snaží být originální a pravdou je, že okem laika jsou mezi opticky totožnými prkny obrovské rozdíly.

Prohnutí snowboardu

tzv. camber – jsou 3 – 4 populární verze prohnutí, každá se chová jinak a každá má své výhody a nevýhody.

Jak vybrat snowboard
Druhy prohnutí / camberu

Tradiční camber – positivní – 

V posledních letech používán u minima snowboardů, nejčastěji u carving a některých allround, popřípadě u profi freestyle prken třeba na jízdu v U-rampě. Výhody jsou, že drží ve velkých rychlostech na hraně. Nevýhody jsou, že vyžaduje precizní ovládání, neodpouští chyby a není hravé.

Rocker – negativní –

Oblíbený pro méně pokročilé jezdce, univerzální, snadný na ovládání, hravý, jednoduchý na učení freestyle triků, točení, jízda pozpátku tzv. switch. Nevýhoda je, že drží hůře na plotnách a nestabilní ve velkých rychlostech.

Flat – placatý –

Nejpoužívanější pro park a freestyle ježdění, bedny, zábradlí nic není problém, většinou měkký, hravý.. Nevýhou je taktéž horší držení na ledu. Vhodné pro jezdce co se chtějí začít věnovat parku a trikům.

Kombinovaný – pozitivní/rocker –

Mix, který má pod vázáním pozitivní rocker, čímž dobře drží na tvrdém sněhu, uprostřed a většinou ve špičcce a patce rocker, který ho dělá hravějším a odpouští chyby. Vhodný pro začátečníky a méně pokročilé, nebo pro jezdce, kteří tráví většinu dne na sjezdovkách a nedělají freestyle, těm prkno šetří energii.

Kontrukce – shape

Všechny kvalitní snowboardy Musejí mít Dřevěné jádro. Absolutně nedoporučujeme kompozitní/plastové – pěnové snowboardy.

Zkusíme jednodušše vysvětlit jak to funguje. Dřevěné vyztužené pár vrstvami sklolaminátu je měkččí než když v prkně bude vrstva carbonu + sklolaminát. Prkno bez carbonu bude ohebnější čili měkččí. S carbonem tvrdší.

Vůbec neznamená, že čím více vrstev a technologií prkno obsahuje, že je kvalitnější. Například měkččí prkna s bi / tri axiální laminátem jsou hravá, používají se na jízdu v parku, nemusíte vynakládat spoustu síly na jejich ovládání, zákonitě ale budou méně držet na ledu a ve velkých rychlostech se kroutit a klepat.

Měkká prkna se vyrábí nejvíce v prohnutí Flat a Rocker. Tvrdá prkna mají většinou pozitivní / tradiční camber a jsou určena na carving a tvrdé sjezdovky, musíte je ovládat silou.

Každá značka vyrábí většinou vše, jak v prohnutí tak v tvrdosti, různé mixy carbon, kevlar vláken např. jen pod vázáním do kříže, použité druhy dřev na jádro Jasan, Bambus, Paulownie atd.. atd..

Závěrem, vybrat dobře snowboard není lehké, ale při konzultaci s odborníkem, kterému sdělíte vše co potřebuje vědět.. výšku, váhu, pokročilost, kde jezdíte a jaké jsou vaše ambice, co vás baví se dá celkem úspěšně vhodné vybrat.

A teď se můžete vrnout na: Jak vybrat vázání a boty..

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Chcete-li prohlížet tyto stránky co nejpohodlnější, používejte jako většinu webových souborů cookie. Soubory cookie slouží k vyhodnocení našich webových stránek a pomáhají je vylepšit.