Jak vybrat boty na snowboard

Vybrat správně boty na snowboard není vůbec snadné. Velice důležitá je správná velikost, ale i tvrdost a způsob zavazování. V následujících pár odstavcích jednoduše vysvětlíme každý aspekt výběru.

Správná velikost

Nejdůležitější kritérium jak vybrat boty na snowboard je, že musí být na délku přesně, při utažení musí být jemně cítit vepředu špička, ale zároveň musí být prsty natažené ( rovné ). Pata musím sedět pevně a nesmí se zvedat, ideálně vůbec, maximálně o několik milimetrů. Jakékoliv místo nebo vůle uvnitř bot extrémně sníží ovladatelnost snowboardu a je potřeba opravdu najít model a velikost, která sedí perfektně.

U dětí a juniorů, kterým pořád rostou nohy je doporučeno brát boty max. o 1,5 čísla větší než jejich aktuální velikost a co nejlépe utáhnutelné kolem kotníku, aby se minimalizoval pohyb paty nahoru a dolu v botě.

Tvrdost –

Většina výrobců používá škálu 1-10, přičemž 1 je nejměkčí a 10 nejtvrdší. Pro rekreační a středně pokročilé ridery je vhodná tvrdost 3-7 s tím, že měkčí jsou spíše na parkové a freestyle ježdění a tvrdší na all mountain a freeride.

Způsob utahování –

V dnešní době je mnoho způsobů a variant na trhu a je tvoří zásadní rozdíl mezi jednotlivými značkami a modely.

Boa system –

tzv. Kolečko. Dnes asi nejrozšířenější a nejžádanější systém. Zejména pro dámy a juniory, protože není potřeba velká síla na úplné utažení. Nevýhoda je nesymetrické utažení ( více utažené nahoře, než u nártů ). Toto částečně řeší tzv. Double boa, které má dvě kolečka na spodní a vrchní část boty.

Boty na snowboard s BOA systémem
nejsnadnější a nejpohodlnější systém na trhu, vhodný především pro ženy a juniory, kteří ještě nedisponují velkou silou

Tkaničky

klasický a nejstarší způsob, při kterém je potřeba boty postupně zašněrovat jako lední brusle, je potřeba použít sílu, proto jsou zejména vhodné pro muže a starší juniory. Výhoda je možnost utažení dle potřeb a nároků ridera.

Boty na snowboard s utahováním na tkaničky
Old school způsob, avšak stále používaný jezsci

Lacing –

v posledních letech se objevilo mnoho variant a způsobů. V podstatě všechny fungují na podobném způsobu. Na levé a pravé straně boty jsou dvě lanka ( neželezná ). Levé utahuje najednou spodní část boty a pravé vrchní část. Poté se jednoduše zacvaknou do drážek kde se zaseknou v utažené pozici. Výhodou je rychlost utažení a povolení v rámci vteřin a např. značka Burton vychytala systém téměř k dokonalosti.

Nejpropracovanější a nejkvalitnější fast lacing system na trhu.

Boty na snowboard s Burton fast lacing systemem

Ať se už rozhodnete pro kterýkoliv systém, důležité je aby jste se v botách cítili pevně s minimem místa vevnitř, ale zároveň pohodlně. Vnitřní botičky se vytvarují podle nohou a boty budou ještě pohodlnější.

 

Jak vybrat boty na snowboard - všechny systémy utahování vedle sebe
Vedle sebe vystavené tři nejběžnější systémy utahování.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Chcete-li prohlížet tyto stránky co nejpohodlnější, používejte jako většinu webových souborů cookie. Soubory cookie slouží k vyhodnocení našich webových stránek a pomáhají je vylepšit.